O nás

Ondřej a Lucie Tryhukovi – Dudáci Tryhuci jsou nositeli této unikátní lidové tradice, s níž již řadu let účinkují na folklorních festivalech u nás  i v zahraničí. Působí v několika souborech ( DFS Gajdůšek, Omičánek, Spojené Huky Slovenska..) a spolupracují s mnoha organizacemi zabývajícími se rozvojem a udržováním lidových tradic nejen v ČR. Krom tradiční lidové hudby našich krajů se věnují také dudácké hudbě zahraničních zemí, takže v jejich repertoáru zaznívají písně z celé Evropy. V současnosti se nejvíce zaměřují na obnovu dudácké kultury na jihozápadním Brněnsku – především v Omicích, kde také založili vlastní dudácký festival Gajdefest a snaží se k folkloru přivést nové nadšence.

Komu a proč hrajeme?

Naší cílovou skupinou jsou převážně děti, jimž se snažíme dudy přiblížit formou vyprávění a příběhů. Děti si tak vytváří svůj pohled na nástroj, který znají už jen z pohádek a my doufáme, že se mezi nimi najdou i takoví nadšenci, díky kterým budou tradice a folklor i nadále vzkvétat. Pro děti máme několik hudebních pořadů. Dudácké představení S kozlíkem na cestách, píšťalkový program Otloukej se píšťaličkoVánoční koledování a řemeslnou dílničku pro děti – Kovaříčku, kováři.

Dalším naším programem je koncert pro seniory a širokou veřejnost. Tento pořad je koncipován jako vzpomínka a připomenutí starých dobrých časů, které mnozí z nich ještě pamatují. Vrátíme je zpátky do dob, kdy lidová řemesla a chození k muzice bylo neodmyslitelnou a stěžejní součástí společenského života. Do tohoto koncertu krom dud zařazujeme i další pastýřské nástroje jako jsou fujary a jiné píšťaly.

V případě zájmu hrajeme na různých kulturních akcích, folklorních a historických slavnostech, či soukromých oslavách.

DFS Gajdůšek Zbraslav

Dětský folklorní soubor ze Zbraslavi byl založen roku 2018 Dudáky Tryhuky. Vznikl z taneční skupiny Amirah, která se původně věnuje orientálnímu tanci. Tehdy dostali od vedení obce za úkol nacvičit na zbraslavskou slavnost Božího těla krátké folklorní pásmo – českou besedu. Vzali to po svém a než aby se učili něco odjinud a půjčovali si kyjovské kroje, začali hledat místní písničky a tance. Vystoupení mělo veliký úspěch a folklorní nácviky se dětem natolik zalíbily, že už u souboru zůstaly. Z původně čistě tanečního tělesa se stalo i těleso hudební, neboť děvčata se učí hrát na lidové nástroje – píšťalky, koncovky, vozembouch atd. a mají i několik sólistek. Postupně dávají dohromady vlastní kroje z oblasti Podhorácka a vzhledem k tomu, že je vedou a doprovází manželé Tryhukovi (Dudáci Tryhuci), zaměřují se především na dudácké a gajdošské písničky nejen ze svého okolí, ale celé republiky i Slovenska. Díky dudáckému doprovodu tak dostal soubor svůj název Gajdůšek. V současné době soubor vystupuje na nejrůznějších folklorních festivalech, hodových slavnostech a jiných kulturních akcích.

Slavnosti a hody Těšany 2020
Setkání na Podhorácku Velká Bíteš
Dětský folklorní soubor Gajdůšek ze Zbraslavi na Brněnsku
Gajdefest
Hornické slavnosti Zbýšov